czytanie-etykiet-sklep-zakupy

Jak czytać etykiety produktów spożywczych?

Odpowiednia dieta jest jednym z ważniejszych czynników kształtujących nasze zdrowie i samopoczucie. Nasze codzienne menu powinno obfitować w dobre jakościowo produkty, o wyższej jakości zdrowotnej, które będą uzupełniały zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne makro- i mikroskładniki.

Według raportu EFSA z 2019r. dotyczącego bezpieczeństwa żywności w Unii Europejskiej, Polacy przy wyborze produktu spożywczego najczęściej kierują się jego smakiem (58%) oraz ceną (53%). Okazuje się, że wartość odżywcza produktu jest mniej istotnym czynnikiem (48%).

Według badania blisko 70% społeczeństwa czerpie informacje na temat bezpieczeństwa żywności z telewizji, a jedynie 18% od lekarzy, dietetyków. Zdecydowanie częściej powinniśmy zasięgać opinii na temat żywienia i zdrowej diety u specjalistów, aby mieć pewność że za danym produktem przemawia jego jakość, a nie „moc reklamy”.

Ważnym źródłem informacji o produkcie jest jego etykieta. Często stając przed sklepową półką, w przypadku bardzo dużej różnorodności produktów nie potrafimy dokonać wyboru, nie czytamy informacji zawartych na opakowaniach produktów lub ich po prostu nie rozumiemy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów, aby nasza dieta nie była niedoborowa w niektóre składniki odżywcze?  

aaa


aaa

Podsumowanie:

  • nawyk czytania etykiet jest niezwykle istotny, zdrowa dieta powinna obfitować w dobrej jakości produkty;
  • im krótszy skład produktu – tym lepiej;
  • cukier i sól – nie na początku składu;
  • produkt „light” – nie zawsze lepszy wybór.