aktywnosc-fizyczna-wiosna

Aktywność fizyczna idealna na wiosnę tego roku

Wiosna to okres, w którym nie tylko przyroda budzi się do życia, ale również „ożywają” nasze postanowienia dotyczące uprawiania regularnej aktywności fizycznej. Niezależnie od tego czy trenujesz cały rok, czy jesteś typem tzw. sezonowca wiosna to niewątpliwie czas, w którym mamy większą motywację do ruszania się lub wprowadzenia zmian w naszym dotychczasowym planie treningowym. Wszystko dzięki słońcu, które dociera do nas w większych ilościach i skutecznie podnosi poziom energii w naszym organizmie!

Jakie aktywności wybrać ?

Aktywności, którym sprzyja okres wiosenny i które będą idealne na najbliższe dni to np. bieg czy marszobieg w terenie, jazda rowerem (np. zamiast komunikacji miejskiej czy samochodu), korzystanie z siłowni plenerowych, spacery czy nordicwalking. Pamiętaj o tym aby w najbliższym czasie do ćwiczeń wybierać niezatłoczone miejsca i zachować bezpieczną odległość od innych. Pamiętaj również  o tym, aby przed każdą aktywnością wykonać krótką rozgrzewkę całego ciała, tak by zminimalizować ryzyko kontuzji np. wykonując kilkuminutowy trucht w miejscu połączony z rozciąganiem poszczególnych grup mięśniowych. Pomyśl o korzyściach, które na pewno odczujesz uprawiając regularną aktywność, czyli:

  • poprawa pracy układu sercowo-naczyniowego
  • redukcja masy ciała (przy dobrze zbilansowanej diecie), która może pozytywnie wpłynąć np. na obniżenie poziomu cukru we krwi czy ciśnienia tętniczego
  • zmniejszenie napięcia i stresu
  • wzrost odporności – korzystny wpływ umiarkowanej aktywności fizycznej na układ immunologiczny dotyczy osób w każdym wieku
  • poprawa tzw. metabolizmu, czyli funkcjonowania twojego przewodu pokarmowego, podnosi poziom energii w naszym organizmie!

Kolejnym ważnym aspektem jest to, jaką aktywność preferujesz, nie ma sensu zmuszać się do chodzenia na zajęcia fitness czy basen, jeśli nie czujesz się w tym komfortowo. Aktywność rekreacyjna powinna nie tylko służyć Twojemu zdrowiu fizycznemu np. poprzez wzmocnienie mięśni czy poprawę aktywności, ale przede wszystkim wpływać pozytywnie na twoją psychikę i dobry nastrój.

Pamiętaj też , że jeśli jesteś osobą dorosłą do 64 roku życia i nie masz żadnych ograniczeń ruchowych to WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje dla ciebie minimum 150 minut tygodniowo umiarkowanej aktywności fizycznej oraz rozciąganie dużych grup mięśniowych (np. mięśni pleców) minimum 2 razy w tygodniu.

Zastanawiasz się jaka aktywność będzie dobra dla Ciebie?

Zastanów się co dla ciebie oznacza aktywność umiarkowana i na jakim poziomie wytrenowania jesteś obecnie. Ustal poziom swojego tętna maksymalnego za pomocą np. prostego wzoru, czyli 220 – wiek. Dzięki tym obliczeniom ustalisz swoje tętno maksymalne i oszacujesz, w jakim jego zakresie powinieneś pracować, aby aktywność była umiarkowana. Mówi się, że rekreacyjna sesja treningowa to taka, w której ilość uderzeń serca nie przekracza 60-70% twojego tętna maksymalnego, czyli jeśli masz ok. 30 lat to twoje tętno nie powinno przekraczać 130 uderzeń serca na minutę. Jeśli nie masz pulsometru możesz sugerować się tym czy podczas takiej aktywności jesteś w stanie dość swobodnie rozmawiać z drugą osobą, jeśli nie, po prostu zwolnij tempo wykonywanej aktywności.

No to, go! 😉